יוגה צחוק
מוצרים

הצחוק מהו?

יוגה צחוק וצחוק – אז מה זה בעצם צחוק...?

 כידוע, יוגה צחוק היא טכניקה המבוססת על צחוק. לפיכך, מן הראוי לעצור לרגע ולשאול מהו למעשה הצחוק. האם מדובר במנגנון אשר נועד להגיב להומור? או שלמעשה כלל אין צורך בהומור על מנת להנות ממנו? ממתי בני האדם צוחקים, ומאיזה גיל הם מתחילים בכך? ובכלל, למה אנחנו צוחקים? בשורות הבאות נענה על שאלות אלו, וננסה לשפוך מעט אור על הדבר המוזר הנקרא צחוק, ממנו אנו כל כך נהנים במסגרת סדנת יוגה צחוק, בחברת חברים או סתם כך ללא סיבה מיוחדת.

 

 

יוגה צחוק וצחוק – איפה מתחילים לצחוק?

מהו אם כן הצחוק אשר משרת אותנו כה נאמנה במסגרת סדנאות יוגה צחוק, ובחיים באופן כללי? קשה למצוא מקום להתחיל לספר על מנגנון מורכב כמו הצחוק. למרות זאת, ננסה להתחיל בהתחלה, או ליתר דיוק, חייו של האדם. פעוטות בני ימים ספורים כבר משמיעים קולות צחוק אשר מביעים הנאה ואושר. לפיכך מומחים רבים סבורים כי צחוק הינו יכולת מולדת אשר טמועה באדם, בדומה לחושים או אינסטינקטים, וזאת בניגוד ליכולות נלמדות כמו דיבור או הליכה. בהקשר זה מעניין ללכת אפילו צעד אחד אחורה, להתחלה קדומה יותר, זו של המין האנושי, ואף לפני כן. נראה שקיים מנגנון צחוק מורכב למדי בקרב חיות רבות הנחשבות כמפותחות למדי, בעיקר קופים גדולים כאורנג-אוטנג וגורילות. זאת ועוד, חוקרים רבים טוענים כי קיימים מנגנוני צחוק מופשטים יותר אצל בעלי חיים מפותחים פחות, בניהם אפילו עכברושים. חשוב לציין כי הצחוק הנפוץ בקרב בעלי החיים לרוב אינו נובע מחוש הומור מפותח, אלא יותר עקב משחק או הנאה – בעלי חיים נהנים מאוד ממשחקי רדיפה והשתוללות האחד עם השני, ותוך כדי משחק מפיקים קולות להם מתייחסים החוקרים כצחוק. זאת ועוד, האירועים הגורמים לצחוק בקרב בעלי החיים דומים מאוד לאלו אשר גורמים לצחוק בקרב פעוטות בני יומם – משחקי רדיפה ושעשועים פיזיים. שלל עובדות אלו, בנוסף לשרידים ארכיאולוגיים מראשית ימי האנושות (כציורי קיר ועוד) הביאו את מרבית חוקרים למסקנה שצחוק הוא מנגנון אשר התפתח אצל בני האדם לפני מיליוני שנים - אפילו עוד לפני שלמדו לדבר. במילים אחרות, בני אדם צחקו האחד עם השני לפני שדיברו זה עם זה. שבאופן זה יוגה צחוק דומה מאוד לצחוקים האנושיים הראשוניים, שכן במהלך סדנת צחוק בה מתורגלת יוגה צחוק אין צורך בחוש הומור או בדיחה על מנת להנות מצחוק הגון.

 

 

יוגה צחוק וצחוק – ומהיכן מגיע הצחוק...?
קיים קונצנזוס אם כן בקרב מדענים וחוקרים כמו גם בקרב מתרגלי יוגה צחוק, כי צחוק הוא מנגנון טבעי וקדום ביותר אצל בני האדם, ואף בטבע. אולם לשם מה הוא נוצר? אין ספק כי צחוק מבטא את הנאתו או אושרו של הצוחק, אולם האם קיים לו תפקיד נוסף? על מנת לענות על שאלה זו, מן הראוי לבחון תחילה את מקורו של הצחוק במוח האדם והשפעתו עליו. על פי מחקרים שונים הצחוק מקושר לחלקים במוח הנחשבים כמפותחים פחות, או גם הקדומים והחייתיים יותר. חלקים אלו במוחו של האדם הם אלו אשר מקושרים לרגשות ומניעים את האדם לשרוד. מעבר לכך, צחוק משחרר במוח אדרופינים – הורמון אשר גורם לתחושת הנאה ורצון להמשיך לעסוק בפעילות המהנה. יש לציין כי משחרר אדרופינים ידוע נוסף הינו פעילות ספורטיבית, אשר ללא ספק מועילה לגוף ביותר. לפיכך, נראה כי צחוק הוא מנגנון אשר גוף האדם מנסה לעודדו מתוקף הקשר כלשהו לימים קדומים יותר, וכי הוא ממלא צורך אנושי כלשהו גדול יותר מהבעת רגשות שמחה ואושר. מהו צורך זה? על שאלה זו נוכל לענות לאחר שנבחן מקרה בו ידוע שבני אדם צוחקים הרבה, כמו למשל סדנת יוגה צחוק.

 

 

יוגה צחוק וצחוק – מי שצוחק לבד לא צוחק הרבה

סדנת צחוק או פעילות יוגה צחוק אחרת ממחישה היטב מתי אנו צוחקים הכי הרבה. הרי קשה מאוד לערוך סדנת צחוק לבד - חלק גדול מהאפקט הגדול של יוגה צחוק נובע מהקרבה לאחרים וחלוקת חוויית הצחוק המתגלגל עם אנשים אחרים. אופיו הסוציאלי של הצחוק מתבטא גם במחקרים רבים – אנו צוחקים פי שלושים בחברת אנשים מאשר כאשר אנו לבד. לפיכך, מסתמן אופי חברתי מובהק למטרת הצחוק – צחוק הוא מנגנון בעל אופי סוציאלי כלשהו, ולא רק כזה אשר בא לבטא תחושות אושר או הנאה של אדם יחיד. תפקידו הסוציאלי של הצחוק מתבטא היטב בהשפעותיו על אחרים – הצחוק משרה אווירת נינוחות וביטחון ואפילו מדבק, כפי שקורה פעמים רבות במסגרת סדנאות יוגה צחוק. כאשר משליכים תכונות אלו של הצחוק על אבותינו שחיו לפני מאות אלפי ומיליוני שנים, ניתן למצוא בצחוק תכונות אשר מלכדות ומחזקות קבוצות קטנות. לנוכח הסכנות והאיומים היום-יומיים הגדולים שהיו על בני אדם בימי קדם, קבוצה חזקה ומלוכדת אשר היוותה רשת מגנה על כל אחד מחבריה הייתה גורם אשר פעמים רבות היווה את לשון המאזניים בין חיים ומוות, והצחוק היה אחד הגורמים החשובים ביותר ביצירתה. גם כיום, בימים בהם האיומים לקיומנו פחות תכופים, צחוק מהווה גורם חברתי מגבש מהמעלה הראשונה – בני אדם נמשכים לאלו אשר גורמים להם לצחוק ולהנות, וכך למעשה הצחוק עדיין משמש לגיבוש קבוצות ויצירת קרבה בין בני אדם שונים. גם תכונה זו של הצחוק ניכרת היטב במהלך סדנאות יוגה צחוק, כאשר בתוך דקות ספורות זרים גמורים צוחקים, משחקים ומשטתים האחד בחברת השני.

 

 

לפרטים נוספים אודות הצחוק ותרומתו לבריאות גוף האדם ונפשו, לחצו כאן.

 

 

לפרטים נוספים אודות יוגה צחוק והזמנת סדנאות ניתן להתקשר לטלפון מספר 054-5636269 או ליצור קשר.

 

 

 

איתן חדפסותרחי המלך יגורגי 11 תל אביב  טל:  03-6200625  פקס:  03-6200625 דאו''ל:  eitanprint1@walla.com
  מאמנת אישית  |  אימון אישי ועסקי  |  אימון אישי לחיים  |  יוגה צחוק   עיצוב ובניית אתרים אימג'קום